31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa.

 Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma równie zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.

Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów. Statystyki

Według danych WHO co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób (jeden zgon co sześć sekund). 63% zgonów jest spowodowanych przez choroby niezakaźne (ang. non-communicable diseases -NCD), których jednym z głównych czynników ryzyka jest palenie papierosów (niechlubne pierwsze miejsce należy do nadciśnienia tętniczego). Z okazji Dnia bez Papierosa komunikat wydał również sekretariat ONZ, w którym podaje się zastraszające dane: „dzięki kontroli tytoniu, możemy przejść ważną drogę w kierunku powstrzymania rozwoju wielu z przewlekłych schorzeń, w tym raka i chorób serca.

 

Palenie tytoniu zabiło około 100 milionów ludzi w XX wieku, o ile nie będziemy działać, może zabić do miliarda ludzkich istnień w tym stuleciu". Jeśli chodzi o Polskę, co roku 70 000 mieszkańców naszego kraju umiera z powodu palenia tytoniu, a kolejne8 000 zgonów jest spowodowanych biernym paleniem. Choroby Papierosów nie można palić „bezkarnie". Jak dowiodły liczne badania, istnieje związek przyczynowo-skutkowy między opisywanym nałogiem a rozwojem rozmaitych chorób.

 Palacze częściej zapadają na: nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc oraz innych narządów, choroby układu krążenia, udary, choroby układu oddechowego (np. przewlekłą chorobę obturacyjną płuc), chorobę Crohna, osteoporozę, chorobę Alzheimera, a także nowotwory szyjki macicy, trzustki i nerki. Zakazy palenia Zakazy palenia w miejscach publicznych i wszelkich miejscach, w których mogą przebywać osoby narażone na bierne palenie, stają się coraz popularniejsze. Obowiązują m. in. w Australii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Francji.

W Polsce obowiązuje zakaz palenia w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, zakładach pracy oraz innych pomieszczeniach użytku publicznego, ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, na przystankach komunikacji miejskiej i w środkach publicznego transportu oraz na dworcach.

A co dotąd wiadomo na temat

e –papierosa

Koniec z kaszlem i kiepską kondycją. Już po kilku dniach palenia e-papierosa zaczynasz lżej oddychać, przestajesz kaszleć, a po kilku tygodniach twoja kondycja zdecydowanie się poprawia. Poprawia się również smak i węch.·Nie czuć od ciebie odoru zwykłych papierosów.

E-papieros przy paleniu wydziela bezzapachową parę wodą na bezzapachowy „dymek”, dlatego Twoi najbliżsi mogą odetchnąć dosłownie i w przenośni.

  • ·Koniec z biernym paleniem .Możesz spokojnie palić e-papierosa w obecności małżonka, dzieci, rodziców, znajomych. Bezwonny dym nie zawiera substancji szkodliwych dla otoczenia! Nie mówiąc o wrażeniach estetycznych, już nikt nie skojarzy Ciebie z popielniczką.
  • ·Twoje włosy i cera przestaną być matowe. Szkodliwy tytoń podczas spalania wydziela trujące substancje, które osadzają się na łuskach włosowych i w porach skóry. E-papieros poprawi twój wygląd i wybieli Twoje zęby. Ściany w Twoim mieszkaniu również
  • ·E-papieros to zdrowsza alternatywa. E-papieros nie wydziela żadnych substancji rakotwórczych, a nikotyna sama w sobie nie jest rakotwórcza (ale może powodować inne choroby, dlatego dąż do ograniczenia jej do zera).
  • ·E-papieros zastąpi Ci rytuał palenia. Wiele osób nie potrafi rzucić palenia używając plastrów nikotynowych czy gum. Potrzebują coś trzymać w ręku, wydychać dymek, relaksować się samym rytuałem. E-papieros imituje normalne palenie, a jedyna różnica to taka, że nie strącasz popiołu do popielniczki.
  • ·Zaoszczędzisz pieniądze. Mimo, że zestawy e-papierosów są relatywnie drogie, w dłuższej perspektywie wydasz mniej. Wkłady smakowe e-papierosów są wydajniejsze i tańsze od normalnych papierosów.
  • ·Większa odporność na wirusy. E-papieros posiada glikol propylenowy, który ma właściwości antybakteryjne, co pozwala chronić przed grypą itp.
  • ·E-papieros może pomóc Ci ograniczyć lub rzucić palenie. Jeśli gumy czy plastry nikotynowe nic nie dały, e-papieros może być Twoją szansą. Jeśli dzięki niemu ograniczysz palenie o połowę, to będzie to i tak duży sukces. E-papierosy pomogą Ci stopniowo ograniczyć nikotynę dzięki odpowiedniej zawartości we wkładach. Wszystko w Twoich rękach.

 

Wady E-papierosa

E-papierosy to produkt nowy na rynku. Ciągle ulepszany, więc musisz liczyć się z tym, że atomizery oraz baterie mogą Ci starczyć na kilka miesięcy. Producenci dążą konsekwentnie do polepszenia jakości produktu co ma odzwierciedlenie w coraz to bardziej wydłużającym się okresie gwarancji. Dla przykładu producent Smuke oferuje 24 miesięce gwarancji.

  • ·Aspekt społeczny. Mimo, że ustawa nie zabrania palenia e-papierosów (ponieważ nie jest to wyrób tytoniowy, tylko urządzenie do inhalacji elektronicznej), możesz spotkać się z problemem, gdy zapalisz w szpitalu, czy w miejscu dla niepalących. Wynika to z niskiej świadomości społecznej –w Polsce e-palacze nie są jeszcze tak widoczni jak w innych krajach.
  • ·Szkodliwość nikotyny. Mimo, że nie jest rakotwórcza, jest szkodliwa dla organizmu. Plastry i gumy nikotynowe są jednak rekomendowane jako narzędzie ułatwiające rzucenie palenia i polecane przez różne fundacje zdrowotne. Generalnie e-papieros zawsze będzie zdrowszą alternatywą dla tradycyjnego palenia, ponieważ nie dochodzi w nim do spalania tytoniu i wydzielania4 tysięcy rakotwórczych substancji.
  • ·E-papieros nie jest jeszcze doskonałym substytutem normalnego papierosa. Nie poczujesz potężnego, tytoniowego kopa w gardło.  E-papierosy są różne, od delikatnych, które nie powodują „drapania” w gardle po „mocniejsze”, ale dalej nie jest to papierosowy kop. To tak jak z kawą rozpuszczalną –nie daje takiej mocy, jak prawdziwa kawa. Mimo wszystko można się przyzwyczaić do kawy rozpuszczalnej, prawda? Właśnie tak jest z e-papierosami. Z czasem potrafią zastąpić normalne papierosy a organizm powoli odtruwa się i zapomina o tytoniowym kopie. Dużo zależy też od techniki e-palenia. Czasem potrzeba kilku dni, żeby nauczyć się wciągać dym tak, żeby poczuć go w gardle.
  • ·Brakuje medycznych badań nad e-papierosami! Wciąż niestety nie mamy potwierdzenia, czy e-papierosy są szkodliwe czy nie. Jednocześnie badania już przeprowadzone, nie wykazały szkodliwości e-papierosów dla zdrowia. Więcej o tym przeczytasz

źródło: http://blog.e-palimy.pl/informacje/zalety-i-wady-e-papierosa/

 

Zapraszam do oglądnięcia prezentacji.

https://www.google.pl/search?q=Dzie%C5%84+bez+Papierosa+prezentacj%C4%85&sa=X&ved=2ahUKEwidj-Dl3ubwAhVgAxAIHYjdAVcQ1QIwDHoECBEQAQ&biw=1366&bih=636