Strona główna szkoły

Użytkowników:
1
Artykułów:
74
Odsłon artykułów:
9982

Przedsięwzięcie „Praca u podstaw - podwyższenie kompetencji kluczowych jako dźwignia sukcesu” o numerze 2020-1-PMU-3300 realizowany z programu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Dzień kulturowy.

Kalimera- Dzień dobry!

To był wspaniały dzień! Dziś wczesnym rankiem razem z naszą wspaniałą pilotką, Panią Sylwią ruszyliśmy w drogę do Meteorów.

Są to formacje skalne a nazwa w języku greckim oznacza „zawieszone w powietrzu” lub środek nieba”. Najwyższe z wyrastających w górę skał mają ponad 500 m wysokości a na ich szczytach znajdują się klasztory.

W okresie od XIV do XVI wieku wybudowano 24 klasztory, każdy na osobnej skale. Obecnie 6 z nich jest zamieszkałych i udostępnionych do zwiedzania. Są to cztery klasztory męskie: Wielki Meteor, Warłama, Świętego Mikołaja Odpoczywającego, Świętej Trójcy – oraz dwa klasztory żeńskie: Świętego Szczepana i Rusanu. Unikalne połączenie natury oraz architektury doceniło także UNESCO, umieszczając Meteory w 1988 roku na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego.

Na szczyt klasztoru prowadzą 192 schody, które z uwagi na wczesną porę i brak upału łatwo pokonujemy. Klasztor jest pięknie odnowiony, ale można w nim poczuć dawny klimat. Szczególnie podoba nam się pochodzący z połowy XVI wieku katolikon, czyli główny kościół klasztoru z dobrze zachowanymi XVI-wiecznymi freskami (niestety nie możemy w środku robić zdjęć). Średniowieczny klimat oddają także: wieża z wyciągiem, ossuarium czaszek oraz dawna kuchnia i pokój cieśli.

Muzeum ikon to kolejne miejsce warte zwiedzenia w Wielkim Meteorze. Obok starych ikon przedstawiających wizerunki świętych, ale także diabłów czy smoków widzimy jeszcze starsze księgi i kodeksy, w tym z X wieku.

Zmęczeni upałem i sporym wysiłkiem fizycznym udajemy się na sjestę .

Gia sou - do widzenia.