Uwaga!
W związku z wprowadzeniem przez Prezesa Rady Ministrów zakazu wstępu do szkół osób postronnych informujemy , że Dzień Otwarty w Zespole Szkół im. gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie został przełożony.
O dacie tego wydarzenia poinformujemy w późniejszym terminie.
Przepraszamy, zmiana terminu nastąpiła z przyczyn od nas niezależnych.

Szkolenie hotelarzy

Dziś (1 marca - wtorek) klasy hotelarskie brały udział w niesamowitym szkoleniu zorganizowanym przez Akademię kulinarną Marcina Budynka razem z Fundacją Promocji Mięsa Drobiowego. 
Dziękujemy za przekazaną wiedzę i pełen profesjonalizm


„TŁUSTY CZWARTEK”

Pod patronatem Zespołu Szkół im gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie

skierowany do wszystkich uczniów naszej szkoły!

Tłusty czwartek tuż, tuż!  Pączki, faworki, oponki, donaty, racuchy…! Gama zapustowych smakołyków jest ogromna. A co Wy zaproponujecie na ten szczególny czas?

Przedmiotem konkursu jest wykonanie słodkiej pyszności na tłusty czwartek oraz przyniesienie jej do sekretariatu szkoły z opisem (imię, nazwisko, klasa, może autorski przepis) dnia 24.02.2022 r. Inwencja twórcza mile widziana.

Punktowane będą: pomysł, ciekawa i estetyczna forma prezentacji, smak.

Komisja konkursowa w składzie: Pani Katarzyna Walendzewicz, Pani Joanna Wojnowska, Pan Zenon Lach, czeka na zgłoszenia do 24 lutego 2022 r. Ogłoszenie wyników następnego dnia na stronie internetowej i FB szkoły.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.

Czytaj więcej (Zdjęcia)...

Szanowni Państwo,

w ramach programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) dostarczamy do szkół w całej Polsce szybki, bezpłatny i bezpieczny internet. Wiemy, że towarzyszy on Państwu w codziennej pracy, podobnie jak udostępniane przez nas materiały edukacyjne. Mamy nadzieję, że dzięki nim lekcje stają się jeszcze ciekawsze, a kompetencje cyfrowe uczniów – coraz wyższe.

Czytaj więcej (Zdjęcia)...

Konkurs - NAJCIEKAWSZY STROIK BOŻONARODZENIOWY

REGULAMIN KONKURSU NA „NAJCIEKAWSZY STROIK BOŻONARODZENIOWY":

1.ORGANIZATORZY KONKURSU:
Organizatorami konkursu pt. „ NAJCIEKAWSZY STROIK BOŻONARODZENIOWY"
są  Dyrektor Zespołu Szkół w Dowspudzie oraz p. Katarzyna Walendzewicz

  2. PRZEDMIOT KONKURSU:
Przedmiotem konkursu jest wykonanie stroika bożonarodzeniowego.

Czytaj więcej (Zdjęcia)...

 

Powiat Suwalski (beneficjent) wraz z niżej wymienionymi partnerami przedsięwzięcia zakończył realizację projektu/operacji pt. „Ochrona cennych obszarów LSR poprzez zadbane szlaki turystyczne w dolinie Rospudy” z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze 2014-2020.

Celem operacji było:

Zabezpieczenie obszarów LSR objętych formami ochrony przyrody przed degradacją przez nieukierunkowany ruch turystyczny w dolinie Rospudy i poprawa jakości infrastruktury turystycznej tego obszaru poprzez odnowienie części szlaków turystycznych oraz wykorzystanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego doliny Rospudy do popularyzacji Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego.

Czas wdrażania – 18 miesięcy. W ramach operacji zrealizowano następujące działania:

  • Odnowiono oznakowanie dwóch szlaków rowerowych: "Do Świętego Miejsca" (dł. 21,2 km, Dowspuda – Młynisko - Dowspuda) i "Fortyfikacje Pozycji Granicznej" (dł. 64 km, Dowspuda – Bolcie, gm. Wiżajny);

Czytaj więcej (Zdjęcia)...

         35 biegi przełajowe im. gen. Ludwika Michała Paca

Już od 36 lat w Zespole Szkół im. gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie rozgrywane są tradycyjne biegi przełajowe. 27 września 2021 roku odbyła się XXXV edycja tych zawodów (w roku szkolnym 2020/21 biegi nie odbyły się z powodu pandemii).

Biegi ukończyło 39 chłopców i 19 dziewcząt. Chłopcy rywalizowali na dystansie 1640m a dziewczęta – 1280.

Wyniki biegów indywidualnych:

Czytaj więcej (Zdjęcia)...

Program pilotażowego zwalczania inwazyjnych gatunków obcych (barszcz Sosnowskiego)

REKRUTACJA DO SŁUŻBY WOJSKOWEJ WŚRÓD UCZNIÓW

1 września wszyscy uczniowie w Polsce wrócili do szkół po wakacyjnej przerwie. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Suwałkach im. gen dyw. Józefa Leśniewskiego prowadzi nabór do terytorialnej służby wojskowej (tsw). Oferta służby wojskowej skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy ukończyli 18. rok życia. Swój terytorialny plecak korzyści młodzież wzbogaci o kursy i szkolenia specjalistyczne, nowe przyjaźnie i znajomości, korzyści finansowe oraz możliwość udziału w elastycznym systemie szkoleń dołączając tym samym do swoich kolegów i koleżanek, którzy zasilają obecnie suwalski 12 batalion lekkiej piechoty. Zainteresowani służbą wojskową w Obronie Terytorialnej odbędą 16-dniowe szkolenie podstawowe, które jest przeznaczone dla osób bez przeszkolenia wojskowego oraz złożonej przysięgi wojskowej. Natomiast 8-dniowe szkolenie wyrównawcze dedykowane jest żołnierzom rezerwy.

Czytaj więcej (Zdjęcia)...

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2021/2022

Nowy rok szkolny rozpoczął się od dużych zmian. Na emeryturę odszedł dotychczasowy Dyrektor szkoły Jan Kazimierz Orłowski. Funkcję Dyrektora od 1 września 2021 r. będzie pełniła dotychczasowa Pani Wicedyrektor Agnieszka Sidor. Panu Dyrektorowi dziękujemy za wieloletnią pracę i serce włożone w wychowanie młodzieży, dbałość o mienie szkoły oraz jej rozwój. Nowej Pani Dyrektor życzymy sukcesów!!!

Czytaj więcej (Zdjęcia)...

31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa.

 Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma równie zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.

Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów. Statystyki

Według danych WHO co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób (jeden zgon co sześć sekund). 63% zgonów jest spowodowanych przez choroby niezakaźne (ang. non-communicable diseases -NCD), których jednym z głównych czynników ryzyka jest palenie papierosów (niechlubne pierwsze miejsce należy do nadciśnienia tętniczego). Z okazji Dnia bez Papierosa komunikat wydał również sekretariat ONZ, w którym podaje się zastraszające dane: „dzięki kontroli tytoniu, możemy przejść ważną drogę w kierunku powstrzymania rozwoju wielu z przewlekłych schorzeń, w tym raka i chorób serca.

Czytaj więcej (Zdjęcia)...

 Kampania społeczna „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją 23. lutego 2021 r. ruszamy z 12. edycją ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”.

Co najmniej dwukrotnie wzrosła liczba Polaków zmagających się z depresją, a Polska jest krajem z najwyższym na świecie poziomem niepokoju wywołanego pandemią.

- Nie ukrywam, że w moim życiu miałem – może nie momenty wielkiego załamania, ale momenty kryzysowe. I się tego nie wstydzę, bo nie mam czego się wstydzić – mówi Krzysztof Cugowski, lider zespołu „Budka Suflera”, ambasador kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”. - Depresja jest taką samą chorobą jak każda inna i trzeba o tym mówić.

Czytaj więcej (Zdjęcia)...

Kampania

Kampania porusza problem wytwarzania intymnych obrazów lub filmów przez osoby małoletnie intencjonalnie angażujące się w erotyczną lub seksualną aktywność oraz prezentowania takich treści w internecie, rozsyłania ich do osób bliskich oraz nieznajomych (tzw. self generated sexual content).

Czytaj więcej (Zdjęcia)...